| Product | |
|---|---|
| Grape variety | Yellow Muscat |
| Vintage | 2024 |
| Quantity | 750ml |
| Alcohol content | 12.2% |
| Country | Austria |
| Nutritional Information | Per 100ml |
|---|---|
| Energy | 324kJ / 77kcal |
| Carbohydrates | 2,5g |
| - thereof sugar | 1,7g |
| Contains small amounts of: Fat, saturated fatty acids, protein and salt | |
| Ingredients: ( = BIO ) |
|---|
| , grapes, sugar; Stabilisers: , Metaweinsäure, Gummiarabikum; Acidity regulators: Antioxidants: , Sulphur dioxideL-ascorbic acid; , Carbon dioxide, Bottled under modified atmosphere |
| Allergens |
|---|
| Imprint |
|---|
|
Weingut Raith Nappersdorf 30 2023 Nappersdorf Austria |